Question 1.2.4: A gaseous fuel has the following composition by volume – CH4......

A gaseous fuel has the following composition by volume – CH_4 = 4.0\%; CO = 26\%; CO_2 = 10\%; H_2 = 10\%; N_2= 50\%. If 20% excess air is supplied calculate the volume of air supplied and the % composition of dry flue gases.

Step-by-Step
The 'Blue Check Mark' means that this solution was answered by an expert.
Learn more on how do we answer questions.

Minimum volume of air required = 0.260 × \frac{100}{21} = 1.238  m^3

Excess air = 1.238 × \frac{20}{100} = 0.2476  m^3

Total air supplied = 1.238 m³ + 0.2476 m³ = 1.4856 m³

Calculation of volume of dry flue gases

The flue gas contains CO_2, O_2 from excess air and N_2 of fuel + N_2 of total air supplied.

CO_2 = 0.40  m^3\\ \\ \\ O_2 = 0.2476 × \frac{21} {100}  = 0.052  m^3 \\ \\ \\ N_2 = 0.50  m^3  \text{(of fuel gas)} +1.4856 × \frac{79}{100}  \text{(from total air supplied)}\\ \\ \\ N_2 = 0.50 + 1.1174 = 1.674  m^3.

Total volume of dry flue gases = (0.40 + 0.052 + 1.674)m³ = 2.126 m³

\%  CO_2 =\frac{0.40}{2.126}  × 100 = 18.81\% \\ \\ \\ \%O_2 = \frac{0.052} {2.126} × 100 = 2.446\%\\ \\ \\ \%  N_2 = \frac{1.674}{ 2.126}  × 100 = 78.74\%
Constituents Volume in 1 m³ of gas Combustion Reaction \bf O_2 required (in m³)
Volume of dry flue gases(m³)
CH_4 0.04 m³ CH_4 +2 O_2 \rightarrow CO_2 +2H_2O 0.04 × 2 = 0.08 m³ CO_2 =0.04 ×1 =0.04  m³
CO 0.26 m³ CO +\frac{1}{2}  O_2 \rightarrow CO_2 0.26 × \frac{1}{2}= 0.13  m³ CO_2 =0.26 ×1 =0.26  m³
H_2 0.10 m³ H_2 + \frac{1}{2}  O_2 \rightarrow H_2O
0.10 × \frac{1}{2}= 0.05  m³
CO_2 0.10 m³ CO_2  =0.10  m³
N_2 0.50 m³ 0.50  m^3 + N_2  \text{in total air supplied}
Volume of O_2 required = 0.260 m³ Total CO_2 in flue gas = 0.40 m³

Related Answered Questions

Question: 1.1.2

Verified Answer:

\begin{aligned} \text{Oxygen required from ...
Question: 1.1.1

Verified Answer:

Combustion reaction C \quad + \quad O_2 \ri...