Question 3.RQ.2.10: GY Limited budgets to produce and sell 3,800 units of produc...
GY Limited budgets to produce and sell 3,800 units of product R in the forthcoming year. The amount of capital investment attributable to product R will be £600,000 and GY Limited requires a rate of return of 15 per cent on all capital invested. Further details concerning product R are as follows:
Direct material cost per unit £14
Direct labour cost per unit £19
Variable overhead cost per unit £3
Machine hours per unit 8
Fixed overhead is absorbed at a rate of £11 per machine hour.
Calculate all answers to the nearest penny.
(a) The variable cost of product R is £\boxed{ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ } per unit.
(b) The total(full) cost of product R is £\boxed{ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ } per unit.
(c) The selling price of product R which will achieve the specified return on investment is £\boxed{ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ } per unit.
Learn more on how we answer questions.
(a) The variable cost per unit of product R is £36.00 per unit.
Direct material £14 + direct labour £19 + variable overhead £3 = £36
(b) The total (full) cost of product R is £124.00 per unit.
Variable cost £36 + fixed overhead (8 hours × £11) = £124
(c) The selling price of product R which will achieve the specified return on investment is £147.68 per unit.
Required return from investment in product R = £600,000 × 15% = £90,000
Required return per unit sold = £90,000/3,800 units = £23.68
Required selling price = £124.00 full cost + £23.68 = £147.68