Question 1.1.4: A fuel is found to contain C = 90%; H = 6.0%; S = 2.5%; O = ......

A fuel is found to contain C = 90%; H = 6.0%; S = 2.5%; O = 1.0% and ash = 0.5%. Calculate the amount of air required for complete combustion of 1 kg of fuel. If 25% excess air is used for combustion, calculate the percentage composition of the dry products of combustion.

Step-by-Step
The 'Blue Check Mark' means that this solution was answered by an expert.
Learn more on how do we answer questions.
\begin{aligned} O_2  \text{required from air} &=  \text{Total}  O_2  \text{required}  –  O_2  \text{in fuel}\\ & =  2.905  –  0.01 =  2.895 ~kg\end{aligned} \text{Minimum weight of air required for combustion} \quad \quad  2.895 × \frac{100}{ 23} =12.587 ~kg

According to the question 25% excess air is supplied

\text{Excess air} = 12.587 × \frac{25}{100}= 3.147 ~kg\\ \begin{aligned}\text{Total air supplied} &= 12.587 ~kg + 3.147 ~kg \\&= 15.734 ~kg\end{aligned}

(i) Calculation of dry products in the flue gases

The flue gases contains CO_2, SO_2, O_2  \text{from excess air and}  N_2 from the total air supplied.

Weight of CO_2 = 3.3 kg

Weight of SO_2 = 0.05 kg

Weight of O_2 = 3.147 × \frac{23} {100} = 0.724 ~kg

Weight of N_2 = 15.734 × \frac{77} {100} = 12.115 ~kg

\begin{aligned} \text{Total weight of flue gases} &= 3.3 + 0.05 + 0.724 + 12.115 \\&= 16.189 ~kg\end{aligned}

Percentage composition of dry flue gases

\%  CO_2 =  \frac{3.3}{16.189} × 100 = 20.38\% \\ \\ \% SO_2 =  \frac{0.05} {16.189} × 100 = 0.309\% \\ \\ \% O_2 =  \frac{0.724}{16.189} × 100 = 4.47\%\\ \\ \%N_2 =  \frac{12.115}{16.189} × 100 = 74.835\%
Constituent Amount per kg of the coal sample Combustion reaction Weight of \bf O_2 required
Weight of dry flue gas
C 0.90 kg C +O_2 \rightarrow CO_2 0.90 × \frac{32}{12} = 2.4 ~kg
0.90 × \frac{44}{12} = 3.3 ~kg
H 0.06 kg H_2 +\frac{1}{2}  O_2 \rightarrow H_2O 0.06 × \frac{16}{2} = 0.48 ~kg
H_2O does not constitute dry flue gas
S 0.025 kg S + O_2 \rightarrow SO_2 0.025 × \frac{32}{32} = 0.025 ~kg
0.025 × \frac{64}{32} = 0.05 ~kg
O 0.01 kg
Ash 0.005 kg
\text{Total}  O_2  \text{required} = 2.4+\\0.48+0.025 ~kg=2.905 ~kg

Related Answered Questions

Question: 1.1.2

Verified Answer:

\begin{aligned} \text{Oxygen required from ...
Question: 1.1.1

Verified Answer:

Combustion reaction C \quad + \quad O_2 \ri...