Question 11.CSGP.179d: In an actual refrigeration cycle using R-12 as the working f......

In an actual refrigeration cycle using R-12 as the working fluid, the refrigerant flow rate is 0.05 kg/s. Vapor enters the compressor at 150 kPa, −10°C, and leaves at 1.2 MPa, 75°C. The power input to the compressor is measured and found be 2.4 kW. The refrigerant enters the expansion valve at 1.15 MPa, 40°C, and leaves the evaporator at 175 kPa, −15°C. Determine the entropy generation in the compression process, the refrigeration capacity and the coefficient of performance for this cycle.

Step-by-Step
The 'Blue Check Mark' means that this solution was answered by an expert.
Learn more on how do we answer questions.

Actual refrigeration cycle
1: compressor inlet    T _1=-10^{\circ} C , P _1=150 \,kPa

2: compressor exit      T _2=75^{\circ} C , P _2=1.2 \,MPa

3: Expansion valve inlet    T _3=40^{\circ} C

P _3=1.15 \,MPa

5: evaporator exit    T _5=-15^{\circ} C , P _5=175 \,kPa

Table B.3    h _1=184.8, \quad s _1=0.7324, h _2=226.7, \quad s _2=0.741

CV Compressor:    h _1+ q _{\text {COMP }}+ w _{\text {COMP }}= h _2 ; \quad s _1+\int dq / T + s _{ gen }= s _2

\begin{gathered}w _{ COMP }=\dot{ W }_{ COMP } / \dot{ m }=2.4 / 0.05=48.0 \,kJ / kg \\q _{ COMP }= h _2- w _{ COMP }- h _1=226.7-48.0-184.8=-6.1 \,kJ / kg \\s _{ gen }= s _2- s _1- q / T _{ o }=0.741-0.7324+6.1 / 298.15= 0 . 0 2 9 ~ k J / k g K\end{gathered}

C.V. Evaporator

\begin{aligned}q _{ L }= & h _5- h _4=181.5-74.59=106.9 \,kJ / kg \\& \Rightarrow \dot{ Q }_{ L }=\dot{ m }q_{ L }=0.05 \times 106.9= 5 . 3 4 6 \,k W\end{aligned}

COP:      \beta=q_L / w_{C O M P}=106.9 / 48.0= 2 . 2 3

99

Related Answered Questions