Question 17.5: Determine the bending ligament efficiency in the header in E...

Determine the bending ligament efficiency in the header in Example 17.3.

The blue check mark means that this solution has been answered and checked by an expert. This guarantees that the final answer is accurate.
Learn more on how we answer questions.

p = 4in.

T_{0} = 0.125in.                d_{0} = 1.625in.

b_{0} = 4 − 1.625 = 2.375in.

T_{1} = 0.375in.               d_{1} = 1.5in.

b_{1} = 4 − 1.5 = 2.5in.

T_{2} = 0.25in.                d_{2} = 1.375in.

b_{2} = 4 − 1.375 = 2.625in.

\Sigma A X = 2.375 × 0.125(0.0625 + 0.375 + 0.25) + 2.5 × 0.375(0.1875 + 0.25) + 2.625 × 0.25(0.125)

\Sigma A X = 0.6963

\Sigma A = 2.375 × 0.125 + 2.5 × 0.375 + 2.625 × 0.25 = 1.8906

\bar{X}=\frac{0.6963}{1.8906} =0.3683 in.

I=\frac{1}{12} [(2.375)(0.125)^{3}+(2.5)(0.375)^{3}+(2.625)(0.25)^{3}] + (2.375)(0.125) \times (0.625+0.375+0.25-0.3683)^{2} +(2.5)(0.375) (0.1875+0.25 -0.3683)^{2} +(2.625)(0.25)(0.3683-0.125)^{2}

I = 0.0884

c = (the larger of 0.3683 or 0.75 − 0.3683)

= 0.3817

From Eq. (17.14), the equivalent diameter is

D_{ E }=p-\frac{6 I}{t^{2} c}                    (17.14)

D_{ E }=4-\frac{(6)(0.0884)}{(0.75)^{2}(0.3817)} = 4 − 2.47 = 1.53in.

The ligament efficiency for bending stress is calculated from Eq. (17.15) as

e_{ b }=\frac{P-D_{ E }}{p}                        (17.15)

e_{ b }=\frac{4-1.53}{4}=0.617

Related Answered Questions