Question 5.EX.9: Evaluation of equity finance versus debt finance PXP plc i...

Evaluation of equity finance versus debt finance

PXP plc is a listed company that has made an offer of £3.20 per share for the ordinary share capital of VVM plc. Details of the two companies are as follows:

\begin{array}{lll} & \text { PXP } & \text { VVM } \\& £ 000 & £ 000 \\\text { Ordinary shares (25p nominal value) } & 2,500 & 900 \\\text { Reserves } & {1,750} & \underline{1,000} \\& \underline{4,250}&{\underline{1,900}} \\\text { Current ordinary share price }&\text{£5.10 per share}& \text{£2.50 per share}\\\text { After-tax cost of capital }& 9 \text { per cent } & 13 \text { per cent } \\\text{Current earnings per share} & 23 p & 19 p\end{array}

PXP is not sure whether to finance the offer by a rights issue or by an issue of bonds. It expects that, after the acquisition, it will make savings in after-tax operating costs of £250,000 per year. PXP pays tax on profits at a rate of 30 per cent.
If the price/earnings ratio of PXP remains constant, calculate the post-acquisition share price of PXP under the following methods of finance and comment on the effect on the wealth of its shareholders:
1 a rights issue at an issue price of £4.00 per share;
2 an issue of 12 per cent bonds.

The blue check mark means that this solution has been answered and checked by an expert. This guarantees that the final answer is accurate.
Learn more on how we answer questions.

The post-acquisition market value of PXP, ignoring the financing method is as follows:

\begin{array}{lc}&£m\\\text { Current market value of PXP }=2.5  \text{m} \times 4 \times £ 5.10= & 51.00 \\\text { Current market value of WMM }=0.9  \text{m} \times 4 \times £ 2.50= & \underline{9.00} \\\text { Combined market value } &60.00\\ \text{Less purchase price = 0.9m * 4 * £3.20 =} &\underline{11.52} \\\text { Market value of PXP before savings } & 48.48 \\\text { Present value of cost savings = 250,000/0.09 = } & \underline{2.78} \\\text { Post-offer market value of PXP } & \underline{51.26} \\\text { }\end{array}

Financed by a rights issue

Number of shares issued = £ 11.52 m / 4.0 = 2.88 m
Total number of shares after acquisition = 10 m + 2.88 m = 12.88 m
PXP earnings before acquisition = 0.23 \times 10 m  = £ 2.30 m
VVM earnings before acquisition = 0.19 \times 3.6 m = £ 0.68 m
Increase in earnings from cost savings  = £ 0.25 m
Total earnings after acquisition  = 2.30 m + 0.68 m + 0.25 m = £ 3.23 m

The post-acquisition market value can be found by multiplying the post-acquisition earnings by the P/E ratio.

P / E ratio before acquisition = 5.10 / 0.23 = 22 times
Post-acquisition market value = 3.23 m \times 22 = £ 71.06 m
Post-acquisition share price = 71.06 m / 12.88 m = £ 5.52 per share
The theoretical ex-rights price is (51 m + 11.52 m ) / 12.88 m = £ 4.85 per share

Since the post-acquisition share price is greater than the theoretical ex-rights price per share, the wealth of PXP shareholders has increased.

Financed by a bond issue

The number of shares remains at 10 m
Post-acquisition earnings ignoring bond interest = £ 3.23 m
Interest on bonds = 11.52 m \times 12% = £ 1.382 m
Tax saved = 1.382 m \times 0.3 = £ 0.415 m
Decrease in earnings = 1.382 m – 0.415 m = £ 0.967 m
Post-acquisition earnings = 3.23 m – 0.967 m = £ 2.263 m
Post-acquisition market value = 2.263 m \times 22 = £ 49.79 m
Post-acquisition share price = 49.79 m / 10 m = £ 4.98 per share

Since the post-acquisition share price is less than the current market price per share of £5.10, the wealth of PXP shareholders has decreased.

Conclusion
Financing by a rights issue can be recommended as it leads to an increase in the wealth of shareholders, while financing by an issue of bonds cannot be recommended.

Related Answered Questions

Question: 5.EX.8

Verified Answer:

As leasing is an alternative to borrowing, the rel...
Question: 5.S-TQ5

Verified Answer:

The conversion premium is the premium per share on...
Question: 5.8

Verified Answer:

As the price of the underlying share changes, ther...
Question: 5.7

Verified Answer:

Advantages: – convertibles may be attractive to pa...