Question 3.RQ.2.10: GY Limited budgets to produce and sell 3,800 units of produc...

GY Limited budgets to produce and sell 3,800 units of product R in the forthcoming year. The amount of capital investment attributable to product R will be £600,000 and GY Limited requires a rate of return of 15 per cent on all capital invested. Further details concerning product R are as follows:

Direct material cost per unit                £14
Direct labour cost per unit                   £19
Variable overhead cost per unit           £3
Machine hours per unit                          8

Fixed overhead is absorbed at a rate of £11 per machine hour.

Calculate all answers to the nearest penny.
(a) The variable cost of product R is £\boxed{ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ } per unit.
(b) The total(full) cost of product R is £\boxed{ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ } per unit.
(c) The selling price of product R which will achieve the specified return on investment is £\boxed{ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ } per unit.

The blue check mark means that this solution has been answered and checked by an expert. This guarantees that the final answer is accurate.
Learn more on how we answer questions.

(a) The variable cost per unit of product R is £36.00 per unit.
Direct material £14  + direct labour £19 +  variable overhead £3 = £36
(b) The total (full) cost of product R is £124.00 per unit.
Variable cost £36 +  fixed overhead (8 hours × £11) = £124
(c) The selling price of product R which will achieve the specified return on investment is £147.68 per unit.
Required return from investment in product R = £600,000 × 15% = £90,000
Required return per unit sold = £90,000/3,800 units = £23.68
Required selling price = £124.00 full cost + £23.68  = £147.68

Related Answered Questions