Question 24.5: Product T is produced for $2.50 per gallon. Product T can be...
Product T is produced for $2.50 per gallon. Product T can be sold without additional processing for $3.50 per gallon, or processed further into Product V at an additional total cost of $0.70 per gallon. Product V can be sold for $4.00 per gallon. Prepare a differential analysis dated April 8, 2014, on whether to sell Product T (Alternative 1) or process it further into Product V (Alternative 2).
The blue check mark means that this solution has been answered and checked by an expert. This guarantees that the final answer is accurate.
Learn more on how we answer questions.
Learn more on how we answer questions.
Differential Analysis Sell Product T (Alternative 1) or Process Further into Product V (Alternative 2) April 8, 2014 |
|||
Sell Product T (Alternative 1) |
Process Further into Product V (Alternative 2) |
Differential Effect on Income (Alternative 2) |
|
Revenues, per unit ………………………………… | $3.50 | $4.00 | $0.50 |
Costs, per unit……………………………………… | –2.50 | –3.20* | –0.70 |
Income (loss), per unit ……………………………. | \underline{\underline{\$ \ 1.00}} | \underline{\underline{\$ \ 0.80}} | \underline{\underline{–\$ \ 0.20}} |
*$2.50 + $0.70 |
The decision should be to sell Product T.
Related Answered Questions
Question: 24.IP.1
Verified Answer:
1. $160,000 ($1,600,000 × 10%)
2. a. Total manuf...
Question: 24.3
Verified Answer:
Differential Analysis
Make Subcomponent (Alternat...
Question: 24.2
Verified Answer:
Differential Analysis
Continue K (Alternative 1) ...
Question: 24.1
Verified Answer:
Differential Analysis
Lease Office Space (Alternat...
Question: 24.8
Verified Answer:
Product A
Product B
Unit contribution margin.......
Question: 24.6
Verified Answer:
Differential Analysis
Reject Order (Alternative 1)...
Question: 24.4
Verified Answer:
Differential Analysis
Continue with Old Machine (...
Question: 24.7
Verified Answer:
Markup percentage on product cost: \frac{\$...