Question 12.1: Rustic Breweries Ltd has just one product, a bitter beer mar...
Rustic Breweries Ltd has just one product, a bitter beer marketed as Old Rustic, and last company produced 40,000 litres of it. The costs incurred were as follows:
$ | |
Labour | 30,000 |
Ingredients | 10,000 |
Fuel | 5,000 |
Rent of brewery premises | 11,000 |
Depreciation of brewery equipment | 4,000 |
The blue check mark means that this solution has been answered and checked by an expert. This guarantees that the final answer is accurate.
Learn more on how we answer questions.
Learn more on how we answer questions.
The full cost per litre of producing Old Rustic is simply found by taking all of costs and dividing by the number of litres brewed:
$(30,000 + 10,000 + 5,000 +11,000 + 4,000)/40,000 = $1.50 per litre
Related Answered Questions
Question: 12.10
Verified Answer:
You ascertain that the materials have been priced ...
Question: 12.7
Verified Answer:
Preparation
department
Machining
department
Fi...
Question: 12.3
Verified Answer:
First, let us establish 'overhead recovery rate' —...
Question: 12.2
Verified Answer:
One the electrician's wages earned while working o...
Question: 12.4
Verified Answer:
Let us now examine how much overhead will be charg...
Question: 12.5
Verified Answer:
It makes sense for the machine-related overheads t...
Question: 12.8
Verified Answer:
The business has two product lines, product A and ...
Question: 12.6
Verified Answer:
In the Paintshop, the staff draw direct materials ...
Question: 12.9
Verified Answer:
It is estimated that each unit of product A will s...
Question: 12.A.8
Verified Answer:
Overhead rate for each activity
One order = total ...