Question 12.1: Rustic Breweries Ltd has just one product, a bitter beer mar...

Rustic Breweries Ltd has just one product, a bitter beer marketed as Old Rustic, and last company produced 40,000 litres of it. The costs incurred were as follows:

         $
Labour 30,000
Ingredients 10,000
Fuel 5,000
Rent of brewery premises 11,000
Depreciation of brewery equipment 4,000
The blue check mark means that this solution has been answered and checked by an expert. This guarantees that the final answer is accurate.
Learn more on how we answer questions.

The full cost per litre of producing Old Rustic is simply found by taking all of costs and dividing by the number of litres brewed:

$(30,000 + 10,000 + 5,000 +11,000 + 4,000)/40,000 = $1.50 per litre

Related Answered Questions