Question 14.7: While working as a clerk at the IGA Store, Rajiv has learned...

While working as a clerk at the IGA Store, Rajiv has learned much about the cost of different foods. The kitchen manager at Pacific Diner called recently, requesting Rajiv to estimate the raw material cost over the next five years of introducing rice and dahl (lentils) to the buffet line. To develop his estimate, Rajiv has used his advanced knowledge of soil growing conditions, world demand, and government subsidy programs for these two crops. He has estimated the following data:
• Costs for lentils will inflate at 3% per year for the next three years and then at  4% for the following two years.
• Costs for rice will inflate at 8% per year for the next two years and then will decrease by 2% in each of the following three years.
The kitchen manager wants to know the equivalent annual cost of providing rice and dahl on the buffet line over the five year period. His before-tax MARR is 20%. An average of 50 kilos each of lentils and rice will be needed every day. The hotel kitchen operates six days a week, 52 weeks a year. Current costs are $0.35/kg for lentils and $0.80/kg for rice.

The blue check mark means that this solution has been answered and checked by an expert. This guarantees that the final answer is accurate.
Learn more on how we answer questions.

Today’s cost for one year’s supply is

Lentils  $0.35/kg × 50 kg/day × 6 day/wk × 52 wk/yr = $5,460/yr

Rice      $0.80/kg × 50 kg/day ×6 day/wk × 52 wk/yr = $12,480/yr

Year Lentils Rice Total
0 $5,460 $12,480
1 5,460(1.03) = 5,624 12,480(1.08) = 13,478 $19,102
2 5,624(1.03) = 5,793 13,478(1.08) = 14,556 20,349
3 5,793(1.03) = 5,967 14,556(1.02)^{-1}= 14,271 20,238
4 5,967(1.04) = 6,206 14,271 (1.02)^{-1} = 13,991 20,197

EUAC = [19,102(P/F, 20%, 1) + 20,349(P/F, 20%, 2) + 20,238(P/F, 20%, 3) + 20,197(P/F, 20%, 4) + 20,171(P/F, 20%, S)](A/P, 20%, 5)
= $19,900 per year

Related Answered Questions