Question 5.47: A shunt generator has a full-load current of 195 A at 250 V ...

A shunt generator has a full-load current of 195 A at 250 V . The stray losses are 720 W and the shunt field coil resistance is 50 \Omega .  It has a full-load efficiency of 88 \% .  Find the armature resistance. Also find the current corresponding to maximum efficiency.

 

 

The Blue Check Mark means that this solution has been answered and checked by an expert. This guarantees that the final answer is accurate.
Learn more on how we answer questions.
\begin{array}{l}\text { Generator rated output }=V \times I_{L}=250 \times 195=48750 W   \\\text { Input power to generator }=\frac{\text { Rated power output }}{\text { Full-load efficiency }}=\frac{48750}{0.88}=55398 W\end{array}

 

\begin{array}{l}\text { Total losses }=\text { Power input }-\text { power output }=55398-48750=6648 W   \\\text { Shunt field current, } I_{s h}=\frac{V}{R_{s h}}=\frac{250}{50}=5 A   \\\begin{array}{c}\text { Shunt field copper loss }=I_{s h}^{2} R_{s h}=(5)^{2} \times 50=1250 W       \\\text { Stray loss }=720 W\end{array}\end{array}

 

\begin{array}{l}\text { Armature current, } I_{a}=I_{L}+I_{s h}=195+5=200 A   \\\text { Armature copper loss, } I_{a}^{2} R_{a}=\text { Total losses }-\text { stray loss }-\text { shunt field copper loss }\end{array}

 

=6648-720-1250=4678 W

 

\text { or } \quad \text { Armature resistance, } P_{C}=\frac{4678}{I_{\sigma}^{2}}=\frac{4678}{(200)^{2}}=0.11695 \Omega

 

Constant losses, P_{C}= Shunt field loss + Stray loss =1250+720=1970 W

 

Armature current at which the efficiency will be maximum (say I_{a}^{\prime}),

 

I_{a}^{\prime}=\sqrt{\frac{P_{c}}{R_{a}}}=\sqrt{\frac{1970}{0.11695}}=130 A

 

Load current at which the efficiency will be maximum (say I_{L}^{\prime}  ),

 

I_{L}^{\prime}=I_{a}^{\prime}-I_{s h}=130-4=126 A

Related Answered Questions