Question 7.61: A 250 V, 25 kW shunt motor has maximum efficiency of 89% at ...

A 250 V, 25 kW shunt motor has maximum efficiency of 89% at shaft load of 20 kW and speed of 850 rpm. The field resistance is 125 \Omega . Calculate the rotational loss and armature resistance. What will be the efficiency, line current and speed at an armature current of 100 A?

The Blue Check Mark means that this solution has been answered and checked by an expert. This guarantees that the final answer is accurate.
Learn more on how we answer questions.

Total loss,              P_{L}=\frac{P(\text { shaft })}{\eta}-P(\text { shaft })=\left(\frac{1}{\eta}-1\right) P(\text { shaft })

 

P_{L}=\left(\frac{1}{0.89}-1\right) \times 20=2.472 kW \text { or } 2472 W

Power input,             P_{\text {in }}=20+2.472=22.472 kW

Line current,                  I_{L}=\frac{22.472}{250} \times 10^{3}= 89.89 A

I_{f}=\frac{250}{125}= 2 A

I_{a}=89.89-2= 87.89 A

At maximum efficiency

I_{a}^{2} R_{a}=P_{r o t}+P_{s h}=2472 / 2= 1236 W

R_{a}=\frac{1236}{(89.89)^{2}}=0.153 \Omega

P_{s h}=250 \times 2= 500 W

\therefore                                                 P_{r o t}=1236-500= 736 W

E_{a}=250-89.89 \times 0.153=236.25 V

At speed,                                         n = 850 rpm

Now shaft load is raised till armature current becomes I_{a} = 100 A

Armature copper loss,               P_{c}=(100)^{2} \times 0.153= 1530 W

P_{L}=P_{c}+P_{r o t}+P_{s h}

= 1530 + 1236 = 2766 W

P_{\text {in }}=250 \times I_{L}=250 \times(100+2)= 25.5 kW

\eta=\left(1-\frac{2.766}{25.5}\right) \times 100= 89.15

E_{a}=250-100 \times 0.153=234.7 V

n \propto E_{a}, constant   I_{f}

\therefore                                                            n=850 \times \frac{234.7}{236.25}=844.4 rpm

Related Answered Questions