Solving by hand a first-order ODE using the second-order RungeKutta method.
Use the second-order Runge-Kutta method (modified Euler version) to solve the ODE \frac{d y}{d x}=-1.2 y+7 e^{-0.3 x} from x=0 to x=2.0 with the initial condition y=3 at x=0.
Solve by hand using h=0.5.
The equation is solved with the modified Euler method in Example 10-3, where the solution is obtained by writing a MATLAB program in a script file. Here, in order to illustrate how the RungeKutta method is applied, the calculations are carried out by hand.
The first point of the solution is (0,3), which is the point where the initial condition is given. The values of x and y at the first point are x_{1}=0 and y_{1}=3.
The rest of the solution is done by steps. In each step the next value of the independent variable is given by:
x_{i+1}=x_{i}+h=x_{i}+0.5 (10.77)
The value of the dependent variable y_{i+1} is calculated by first calculating K_{1} and K_{2} using Eq. (10.64):
\begin{gathered} K_{1}=f\left(x_{i}, y_{i}\right) \\ K_{2}=f\left(x_{i}+h, y_{i}+K_{1} h\right) \end{gathered} (10.78)
and then substituting the Ks in Eq. (10.63):
y_{i+1}=y_{i}+\frac{1}{2}\left(K_{1}+K_{2}\right) h (10.79)
First step: In the first step i=1. Equations (10.77)-(10.79) give:
x_{2}=x_{1}+0.5=0+0.5=0.5K_{1}=-1.2 y_{1}+7 e^{-0.3 x_{1}}=-1.2 \cdot 3+7 e^{-0.3 \cdot 0}=3.4
y_{1}+K_{1} h=3+3.4 \cdot 0.5=4.7
K_{2}=-1.2\left(y_{1}+K_{1} h\right)+7 e^{-0.3\left(x_{1}+0.5\right)}=-1.2 \cdot 4.7+7 e^{-0.3 \cdot 0.5}=0.385
y_{2}=y_{1}+\frac{1}{2}\left(K_{1}+K_{2}\right) h=3+\frac{1}{2}(3.4+0.385) \cdot 0.5=3.946
At the end of the first step: x_{2}=0.5, y_{2}=3.946
Second step: In the second step i=2. Equations (10.77)-(10.79) give:
x_{3}=x_{2}+0.5=0.5+0.5=1.0K_{1}=-1.2 y_{2}+7 e^{-0.3 x_{2}}=-1.2 \cdot 3.946+7 e^{-0.3 \cdot 0.5}=1.290
y_{2}+K_{1} h=3.946+1.290 \cdot 0.5=4.591
K_{2}=-1.2\left(y_{2}+K_{1} h\right)+7 e^{-0.3\left(x_{2}+0.5\right)}=-1.2 \cdot 4.591+7 e^{-0.3 \cdot 1.0}=-0.3223
y_{3}=y_{2}+\frac{1}{2}\left(K_{1}+K_{2}\right) h=3.946+\frac{1}{2}(1.290+(-0.3223)) \cdot 0.5=4.188
At the end of the second step: x_{3}=1.0, y_{3}=4.188
Third step: In the third step i=3. Equations (10.77)-(10.79) give: x_{4}=x_{3}+0.5=1.0+0.5=1.5
K_{1}=-1.2 y_{3}+7 e^{-0.3 x_{3}}=-1.2 \cdot 4.188+7 e^{-0.3 \cdot 1.0}=0.1601
y_{3}+K_{1} h=4.188+0.1601 \cdot 0.5=4.268
K_{2}=-1.2\left(y_{3}+K_{1} h\right)+7 e^{-0.3\left(x_{3}+0.5\right)}=-1.2 \cdot 4.268+7 e^{-0.3 \cdot 1.5}=-0.6582
y_{4}=y_{3}+\frac{1}{2}\left(K_{1}+K_{2}\right) h=4.188+\frac{1}{2}(0.1601+(-0.6582)) \cdot 0.5=4.063
At the end of the third step: x_{4}=1.5, y_{4}=4.063
Fourth step: In the third step i=4. Equations (10.77)-(10.79) give:
x_{5}=x_{4}+0.5=1.5+0.5=2.0K_{1}=-1.2 y_{4}+7 e^{-0.3 x_{4}}=-1.2 \cdot 4.063+7 e^{-0.3 \cdot 1.5}=-0.4122
y_{4}+K_{1} h=4.063+(-0.4122) \cdot 0.5=3.857
K_{2}=-1.2\left(y_{4}+K_{1} h\right)+7 e^{-0.3\left(x_{4}+0.5\right)}=-1.2 \cdot 3.857+7 e^{-0.3 \cdot 2.0}=-0.7867
y_{5}=y_{4}+\frac{1}{2}\left(K_{1}+K_{2}\right) h=4.063+\frac{1}{2}(-0.4122+(-0.7867)) \cdot 0.5=3.763
At the end of the fourth step: x_{5}=2.0, y_{5}=3.763
The solution obtained is obviously identical (except for rounding errors) to the solution in Example 10-3.