A \frac{1}{4}-hP, 110-V, 60-Hz, four-pole, capacitor-start motor has the following equivalent circuit parameter values (in Ω) and losses:
R_{1,main} = 2.02 \quad X_{1,main} = 2.79 \quad R_{2,main} = 4.12\\ X_{2,main} = 2.12 \quad X_{m.main} = 66.8\\ \\ \text{Core loss} = 24 ~W \quad \text{Friction and windage loss}= 13 ~W
For a slip of 0.05, determine the stator current, power factor, power output, speed, torque, and efficiency when this motor is running as a single-phase motor at rated voltage and frequency with its starting winding open.
The first step is to determine the values of the forward- and backward-field impedances at the assigned value of slip. The following relations, derived from Eq. 9.4, simplify the computations of the forward-field impedance Z_f:
Z_f ≡ R_f + jX_f ≡\left( \frac{R_{2,main}}{s}+jX_{2,main}\right) \text{in parallel with} jX_{m,main} \quad \quad \quad (9.4)
R_f=\left( \frac{X_{m,main}^2}{X_{22}}\right) \frac{1}{sQ_{2,main} +1/(sQ_{2,main})} \quad X_f=\frac{X_{2,main}X_{m,main}}{X_{22}}+\frac{R_f}{sQ_{2,main}}
where
X_{22}=X_{2,main}+X_{m,main} \quad and \quad Q_{2,main}=\frac{X_{22}}{R_{2,main}}
Substitution of numerical values gives, for s = 0.05,
Z_f = R_f + jX_f = 31.9 + j40.3 ~Ω
Corresponding relations for the backward-field impedance Z_b are obtained by substituting 2 – s for s in these equations. When (2 – s) Q_{2,main} is greater than 10, as is usually the case, less than 1 percent error results from use of the following approximate forms:
R_b=\frac{R_{2,main}}{2 – s} \left( \frac{X_{m,main}}{X_{22}}\right)^2 \quad X_b=\frac{X_{2,main}X_{m,main}}{X_{22}}+\frac{R_b}{(2 – s)Q_{2,main}}
Substitution of numerical values gives, for s = 0.05,
Z_b = R_b + jX_b = 1.98 + j2.12 ~Ω
Addition of the series elements in the equivalent circuit of Fig. 9.11c gives
\begin{array}{l} R_{1, \text { main }}+j X_{1, \text { main }}=2.02+j 2.79 \\ \\ 0.5\left(R_{\mathrm{f}}+j X_{\mathrm{f}}\right)=15.95+j 20.15 \\ \\ \underline{{0.5\left(R_{\mathrm{b}}+j X_{\mathrm{b}}\right)}}= \underline{0.99+j1.06} \\ \\{\text { Total Input } Z}=18.96+j 24.00=30.6 \angle 51.7^{\circ}\\ \\ \text { Stator current } I=\frac{V}{Z}=\frac{110}{30.6}=3.59 \mathrm{~A} \\ \\ \text { Power factor }=\cos \left(51.7^{\circ}\right)=0.620 \end{array}
\text{Power input}=P_{\text {in }}=V I \times \text{power factor} =110 \times 3.59 \times 0.620=244 \mathrm{~W}
The power absorbed by the forward field (Eq. 9.7) is
P_{\mathrm{gap}, f}=I^{2}\left(0.5 R_{\mathrm{f}}\right)=3.59^{2} \times 15.95=206 \mathrm{~W}
The power absorbed by the backward field (Eq. 9.9) is
P_{\mathrm{gap}, \mathrm{b}}=I^{2}\left(0.5 R_{\mathrm{b}}\right)=3.59^{2} \times 0.99=12.8 \mathrm{~W}
The internal mechanical power (Eq. 9.14) is
P_{\text {mech }}=(1 – s)ω_s T_{mech}=(1-s)\left(P_{\text {gap }, \mathrm{f}}-P_{\mathrm{gap}, \mathrm{b}}\right) \quad \quad \quad (9.14)
P_{\text {mech }}=(1-s)\left(P_{\text {gap }, \mathrm{f}}-P_{\mathrm{gap}, \mathrm{b}}\right)=0.95(206-13)=184 \mathrm{~W}
Assuming that the core loss can be combined with the friction and windage loss, the rotational loss becomes 24 + 13 = 37 W and the shaft output power is the difference. Thus
P_{\text {shaft }}=184-37=147 \mathrm{~W}=0.197 \mathrm{hp}
From Eq. 4.40, the synchronous speed in rad/sec is given by
\omega_{\mathrm{s}}=\left(\frac{2}{\text { poles }}\right) \omega_{\mathrm{e}}=\left(\frac{2}{4}\right) 120 \pi=188.5 \mathrm{rad} / \mathrm{sec}
or in terms of r/min from Eq. 4.41
n_{s}=\left(\frac{120}{\text { poles }}\right) f_{\mathrm{e}} \quad r/min \quad \quad \quad (4.41)
\begin{array}{l}n_{s}=\left(\frac{120}{\text { poles }}\right) f_{\mathrm{e}}=\left(\frac{120}{4}\right) 60=1800 \mathrm{r} / \mathrm{min} \\ \\ \begin{aligned} \text { Rotor speed } &=(1-s)(\text { synchronous speed }) \\ \\ &=0.95 \times 1800=1710 \mathrm{r} / \mathrm{min}\end{aligned}\end{array}
and
\omega_{\mathrm{m}}=0.95 \times 188.5=179 \mathrm{rad} / \mathrm{sec}
The torque can be found from Eq. 9.14.
T_{\text {shaft }}=\frac{P_{\text {shaft }}}{\omega_{\mathrm{m}}}=\frac{147}{179}=0.821 \mathrm{~N} \cdot \mathrm{m}
and the efficiency is
\eta=\frac{P_{\text {shaft }}}{P_{\text {in }}}=\frac{147}{244}=0.602=60.2 \%
As a check on the power bookkeeping, compute the losses:
\begin{array}{l} \begin{aligned}I^{2} R_{1, \text { main }}=(3.59)^{2}(2.02)=26.0 \\ \\ \text { Forward-field rotor } I^{2} R(\text { Eq. } 9.11)=0.05 \times 206=10.3 \\ \\ \text { Backward-field rotor } I^{2} R(\text { Eq. } 9.12)=1.95 \times 12.8=25.0 \\ \\ \text { Rotational losses }=\underline{37.0} \\ \quad \quad 98.3 \mathrm{~W}\end{aligned}\end{array}
\text{Forward-field rotor} I^2 R = s P_{\mathrm{gap,f}} \quad \quad \quad (9.11)
\text{Backward-field rotor} I^2 R = (2 – s) P_{\mathrm{gap,b}} \quad \quad \quad (9.12)
From P_{\text {in }}-P_{\text {shaft }}, the total losses = 97 W which checks within accuracy of computations.