A single-acting reciprocating pump having a bore and stroke of 20 cm and 30 cm respectively runs at 30 rpm. The suction and delivery pipes are both of 10 cm in diameter. The lengths of the suction and delivery pipes are 5 m and 15 m respectively. The suction and delivery heads are 3.2 m and 10 m, respectively. Calculate the pressure head in the cylinder at the start, middle and end of each stroke. Assume that the piston has a simple harmonic motion. Take atmospheric pressure as 10.3 m of water and Darcy’s friction factor *f* as 0.005.

Step-by-Step

Learn more on how do we answer questions.

*Given data:*

Diameter of piston *D = 20 cm = 0.2 m*

Stroke length L = 30 cm = 0.30 m

Speed of pump N = 30 rpm

Suction head \quad h_{_{S}}=3.2\;\operatorname{m}

Delivery head h_{d}=10\,\mathrm{m}

Diameter of suction pipe d_{s}=10\ cm=0.10\,\mathrm{m}

Length of suction pipe l_{s}=5\;{\mathrm{m}}

Diameter of delivery pipe d_{d}=10\;\mathrm{cm}=0.10\;\mathrm{m}

Length of delivery pipe l_{d}=15~\mathrm{m}

Atmospheric pressure head {}\quad h_{a t m}=10.3~\mathrm{m~of~water}

Darcy’s friction factor * f = 0.005*

Crank radius is given by

r={\frac{L}{2}}={\frac{0.3}{2}}=0.15\;\mathrm{m}

Area of piston is given by

A={\frac{\pi}{4}}D^{2}={\frac{\pi}{4}}(0.2)^{2}=0.0314\,\mathrm{m}^{2}

Area of suction and delivery pipes are given by

a_{s}=a_{d}=\frac{\pi}{4}d_{s}^{2}=\frac{\pi}{4}(0.1)^{2}=0.00785\;{\mathrm{m}}^{2}

Angular speed is

\omega={\frac{2\pi N}{60}}={\frac{2\pi\times30}{60}}=3.142\;{\mathrm{rad/s}}

The pressure head due to acceleration on suction pipe is obtained from Eq. (21.17) as

h_{a s}=\frac{l_{s}}{g}\times\frac{A}{a_{s}}\,\omega^{2}r\,\mathrm{cos}\,\theta

=\frac{5}{9.81}\times\frac{0.03\,14}{0.00785}\times3.142^{2}\times 0.15\times\cos\theta=3.02\;\cos\theta

The pressure head due to acceleration on delivery pipe is found from Eq. (21.18) as

h_{a d}=\frac{l_{d}}{g}\times\frac{A}{a_{d}}\,\omega^{2}r\cos\theta

\,=\frac{15}{9.81}\times\frac{0.03\,14}{0.00785}\times3.142^{2}\times 0.15\times\cos\theta=9.05\;\mathrm{cos}\;\theta

The loss of head due to friction in suction pipe is computed from Eq. (21.23) as

h_{f s}=\frac{\mathcal{fl}_{s}}{d_{s}\times2g}\!\left(\frac{A}{a_{s}}\omega r\;\mathrm{sin}\;\theta\right)^{2}

={\frac{0.005\times5}{0.1\times2\times9.81}}\left({\frac{0.03\,14}{0.00785}}\times3.142\times0.15\times\mathrm{sin}\;\theta\right)^{2}

=0.045\ \mathrm{sin}^{2}\,\theta\,

The loss of head due to friction in delivery pipe is computed from Eq. (21.24) as

\mathcal{h}_{f d}\ \equiv\frac{\mathcal{fl}_{d}}{\mathcal{d}_{d}\times2\mathcal{g}}\left({\frac{A}{a_{d}}}\omega r\sin\theta\right)^2

={\frac{0.005\times15}{0.1\times2\times9.81}}{\left({\frac{0.0314}{0.00785}}\times3.142\times0.15\times\sin\theta\right)}^{2}

=0.136\,\sin^{2}\theta

**At the beginning of suction and delivery strokes ** At the beginning of suction and delivery strokes, \theta=0^{\circ}. \mathrm{Thus},

h_{a s}=3.02\cos{0}^{\circ}=3.02\,{\mathrm{m}}

h_{a d}=9.05\cos0^{\circ}=9.05\ m\ {\mathrm{and}}

h_{f s}=h_{f d}=0

The pressure head in the cylinder at the beginning of the suction stroke is (refer to Fig. 21.7)

= (h_{s}+h_{a s}) below the atmospheric pressure head

= 3.2 + 3.02 = 6.22 m below the atmospheric pressure head

= Atmospheric pressure head – 6.22 m

= 10.3 – 6.22 = 4.08 m of water (abs)

The pressure head in the cylinder at the beginning of the delivery stroke is (refer to Fig. 21.7)

= (h_{d} + h_{a d}) above the atmospheric pressure head

= 10 + 9.05 = 19.05 m above the atmospheric pressure head

= Atmospheric pressure head +19.05 m

= 10.3 + 19.05 = 29.35 m of water (abs)

**At the middle of suction and delivery strokes ** At the middle of suction and delivery strokes, \theta = 90°. Thus,

h_{a s}=h_{a d}=0\quad.

h_{f s}=0.045\;\mathrm{sin}^{2}\;90^{\circ}=0.045

h_{fd}=0.136\sin^{2}90^{\circ}=0.136

The pressure head in the cylinder at the middle of the suction stroke is (refer to Fig. 21.7)

= (h_{s}+h_{f s}) below the atmospheric pressure head

= 3.2 + 0.045 = 3.245 m below the atmospheric pressure head

= Atmospheric pressure head – 3.245 m

= 10.3 – 3.245 = 7.055 m of water (abs)

The pressure head in the cylinder at the middle of the delivery stroke is (refer to Fig. 21.7)

= (h_{d\lnot}h_{f d}) above the atmospheric pressure head

= 10 + 0.136 =10.136 m above the atmospheric pressure head

= Atmospheric pressure head +10.136 m

= 10.3 + 10.136 = 20.436 m of water (abs)

**At the end of suction and delivery strokes ** At the end of suction and delivery strokes, {\boldsymbol{\theta}}= 180°. Thus,

h_{a s}=3.02\cos180^{\circ}=-3.02\operatorname{m}

h_{_{\alpha d}}=9.05\cos180^{\circ}=-9.05\mathrm{~m},\operatorname{and}

h_{f s}=h_{f d}=0

The pressure head in the cylinder at the end of the suction stroke is (refer to Fig. 21.7)

= (h_{s}+h_{a s})| below the atmospheric pressure head

= 3.2 – 3.02 = 0.18 m below the atmospheric pressure head

= Atmospheric pressure head – 0.18 m

= 10.3 – 0.18 = 10.12 m of water (abs)

The pressure head in the cylinder at the end of the delivery stroke is (refer to Fig. 21.5)

= (h_{d}+h_{a d}) above the atmospheric pressure head

= 10 – 9.05 = 0.95 m above the atmospheric pressure head

= Atmospheric pressure head + 0.95 m

= 10.3 + 0.95 =11.25 m of water (abs)

Question: 21.20

Given data:
Diameter of piston ...

Question: 21.19

Diameter of piston D = 20 cm = 0....

Question: 21.18

Given data:
Diameter of piston ...

Question: 21.17

Given data:
Diameter of piston ...

Question: 21.16

Given data:
Diameter of piston ...

Question: 21.14

Given data:
Diameter of piston ...

Question: 21.13

Given data:
Diameter of piston ...

Question: 21.12

Given data:
Diameter of piston ...

Question: 21.11

Given data:
Diameter of piston ...

Question: 21.10

Given data:
Diameter of plunger ...